Wystawy wirtualne

Pałace i dwory myśliwskie

Wystawa „Pałace i dwory myśliwskie” była prezentowana w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w terminie od 27 kwietnia do 1 czerwca 2008 roku. Fragmenty z eksponowanych opracowań i dokumentów zamieszczamy w wersji elektronicznej. Zapraszamy do zwiedzania!

Architektura myśliwska

Architektura myśliwska kojarzona jest w Polsce na ogół z niemieckim kręgiem kulturowym, głównie z pałacami Radziwiłłów w Antoninie i ksiażąt von Pless w Promnicach. Polskie pałace i dwory myśliwskie są mało znane. Brakuje całosciowego opracowania tematu. Mamy nadzieję, że wystawa, zorganizowana ze zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jezdziectwa w Warszawie, przedstawiająca zaledwie kilka przykładów zabytkowej architektury polskiej, związanej z gospodarką leśną i łowiecką, stanie się przyczynkiem do poznania tematu. Architektura myśliwska odznacza się pewnymi charakterystycznymi cechami.

Były to budowle, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane przez myśliwych – fundowane jako myśliwskie (później przeważnie zmieniały pierwotny charakter), bądź tylko okresowo adaptowane dla celów łowieckich. Najczęściej pełniły funkcje kwater myśliwskich. Architektura myśliwska najczęściej związana była z dużymi majątkami ziemskimi, należącymi do bogatych rodzin arystokratycznych.

Budowle miały charakter kameralny i rekreacyjny, lokalizowane były w historycznych kompleksach leśnych. Na wystrój i wyposażenie wnętrz składały się meble (np. szafy na broń), meble rogowe, dzieła sztuki, rzemiosło z przedstawieniami myśliwskimi oraz trofea i bron myśliwska. Do architektury myśliwskiej można też zaliczyć budowle sakralne (np. Kaplica św. Huberta w Miłocinie).


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie