Wystawy czasowe

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa organizuje w swojej siedzibie i poza jej murami kilka wystaw czasowych rocznie. Są to ekspozycje tematycznie związane z profilami działalności Muzeum, a więc łowiectwem, jeździectwem, przyrodą oraz ekologią. Mają one różny charakter: od prezentacji malarstwa, grafiki, rzeźby czy rzemiosła artystycznego, przez ekspozycje fotograficzne, historyczne czy przyrodnicze, po wystawy dokumentalne i bibliofilskie.


"Chwal Ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa"
17 listopada 2017 - 29 kwietnia 2018

Sokolnictwo, będąc jedną z gałęzi łowiectwa, stanowi nie tylko sposób polowania przy użyciu ptaków drapieżnych, ale również sztukę szkolenia tych zwierząt – układania. Początki ptasiego myślistwa sięgają starożytności. W Polsce sokolnictwo pojawiło się ok. X w. i przez stulecia towarzyszyło kolejnym królom. Tradycja tego rodzaju polowań jest kultywowana do dzisiaj.

W 2010 r. komitet UNESCO wpisał sokolnictwo na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Sokolnictwo, jako żywa tradycja widnieje również od 2015 roku na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Chcąc przybliżyć tradycję polowania z ptakami szerszej publiczności Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z udziałem pomysłodawców z Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” stworzyło wystawę „Chwal Ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”. W ramach współpracy między muzeami będzie ona prezentowana także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Ekspozycja jest bardzo urozmaicona. Obejmuje m.in. preparaty dermoplastyczne przedstawiające ptaki łowcze oraz sceny polowań z ptakami utrwalone na przestrzeni wieków w sztuce: literaturze, malarstwie, grafice, rzemiośle artystycznym czy sztuce nagrobkowej. Wystawa pozwala także dowiedzieć się więcej na temat pracy sokolników. Prezentuje  akcesoria, którymi posługują się współcześnie a także objaśnia tajniki układania ptaków i polowań z ich użyciem.

Połączenie to powinno zainteresować nie tylko myśliwych, ale i wszystkie osoby, które chcą zgłębić tę tematykę.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Polski Związek Łowiecki, Polski Klub Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”, Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz IAF – Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych. Patronat medialny nad wystawą sprawują: telewizja „Darz bór” oraz magazyny „Echa leśne” i „Brać Łowiecka”.

Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa od 17 listopada 2017 r. do końca kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej

 


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie