Wystawy czasowe

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa organizuje w swojej siedzibie i poza jej murami kilka wystaw czasowych rocznie. Są to ekspozycje tematycznie związane z profilami działalności Muzeum, a więc łowiectwem, jeździectwem, przyrodą oraz ekologią. Mają one różny charakter: od prezentacji malarstwa, grafiki, rzeźby czy rzemiosła artystycznego, przez ekspozycje fotograficzne, historyczne czy przyrodnicze, po wystawy dokumentalne i bibliofilskie.


"Wystawa fotografii Laureatów XXII Konkursu Fotograficznego „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego"
15 września - 31 października 2017

Konkurs fotograficzny stanowi ogromną tradycję, którą wieńczy pokaz wyróżnionych prac organizowany w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Od września ponownie będzie można oglądać pokonkursową wystawę, która zaprezentuje zwycięskie prace w dziedzinie fotografii przyrodniczej.

Włodzimierz Puchalski (1909 – 1979 r.) to postać wyjątkowa pośród dokumentalistów świata fauny i flory. Był przyrodnikiem, fotografem, myśliwym, autorem książek i filmów. Sam zdobył wiele nagród jako doskonały fotograf przyrodniczy. W sposób niezwykle subtelny potrafił uchwycić piękno otaczającej natury. Jego prace zachwycają po dziś dzień dając inspirację kolejnym pokoleniom pasjonującym się fotografią dokumentalną.

Organizatorem konkursu jest miesięcznik Łowiec Polski. Prace biorące udział w konkursie oceniane są m.in. wg. kategorii: piękno, ruch oraz sceny myśliwskie. Uczestnicy zgłaszający swój udział w konkursie są zwykle zapalonymi miłośnikami przyrody, którzy spędzają niezliczoną ilość czasu na poszukiwaniu idealnego ujęcia. Spośród nadesłanych zdjęć trzeba potem wyłonić te, które najlepiej obrazują faunę i florę. Kto tym razem najpiękniej uchwycił naszą przyrodę? Odpowiedź na to pytanie już niedługo będzie można znaleźć na wystawie czasowej w Muzeum

Czytaj więcej

 


"Wystawa „Co wiemy o grzybach?”"
12 września - 12 listopada 2017

Po raz kolejny Muzeum organizuje wystawę podnoszącą świadomość ekologiczną i zdrowotną dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne, które uświadamiają że grzyby oprócz wspaniałych doznań smakowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Jedyną skuteczną metodą, aby uchronić się przed groźnym lub śmiertelnym zatruciem grzybami, jest poznanie najważniejszych grzybów jadalnych i podobnych do nich, grzybów trujących. Grzyby jadalne to grzyby produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki, boczniaki). Grzyby jadalne niejednokrotnie łatwo jest pomylić z bardzo podobnymi grzybami niejadalnymi lub wręcz trującymi (często śmiertelnie!). Dlatego należy się nauczyć dobrze je rozpoznawać, w czym pomocne są m.in. wystawy cykliczne oraz zajęcia edukacyjne organizowane w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Na wystawie będzie można poznać najbardziej cenione i popularne grzyby: borowiki, podgrzybki i koźlarze, rydze, pieprzniki, czubajki, gąski i opieńki. Cenną informacją będą różnice i podobieństwa niektórych gatunków grzybów niebezpiecznie trujących do zbieranych grzybów jadalnych.

Wystawa potrwa od 12 września do 12 listopada 2017 r. w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Czytaj więcej

 


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie