Projekty edukacyjne

Edukacja historyczna

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, ze względu  na swój profil – połączenie tematyki łowieckiej i jeździeckiej– stanowi unikat w skali krajowej i europejskiej. Gromadzi zbiory przyrodnicze, trofea, akcesoria myśliwskie, dotyczące  historii hodowli i użytkowania konia, przedmioty związane z tematyką łowiecką i jeździecką, jak malarstwo, grafikę, rzeźbę, medalierstwo, wyroby rzemiosła artystycznego, broń palną i białą, także dokumenty, fotografie, starodruki oraz zbiory biblioteczne.

Podstawowym kierunkiem działalności Muzeum jest wszechstronna edukacja adresowana głównie do dzieci i młodzieży. Oprócz działalności proekologicznej, ze względu na swe historyczne zbiory, pracownicy Muzeum prowadzą również działalność edukacyjną w zakresie historii.

Muzeum mieści się na terenie Łazienek Królewskich, co sprawia, że tematy historii Warszawy i tradycji polskiej są nam niezwykle bliskie. Na tym tle prowadzimy lekcje muzealne, które przybliżają tematy kultury staropolskiej, głównie wykorzystując dwie wystawy stałe.

  • Salonik Myśliwski XIXw., w którym opowiadamy o staropolskich tradycjach i kulturze myśliwskiej.

Tematy lekcji – „Opowieści dworu ziemiańskiego”, „Opowieści myśliwskie” – podejmowane są dla różnych grup wiekowych przy stopniowaniu treści i trudności.

  • Powozownia w Stajni Kubickiego, gdzie oprócz wiadomości o koniach i jego znaczeniu przekazujemy informacje o tym, jak wyglądał transport zanim pojawił się silnik mechaniczny na świecie. Tematy lekcji – „Historia pojazdów konnych”, „Konne podróże – karetą, bryczką, saniami” – podejmowane są również dla różnych grup wiekowych przy stopniowaniu trudności.
  • W Parku Łazienkowskim od wielu lat prowadzimy naszą sztandarową lekcję  „Polowanie na zabytki”.

Podejmowane działania edukacji historycznej odpowiadają na potrzeby naszych odwiedzających i cieszą się dużym powodzeniem, tak ze względu na atrakcyjność  treści oraz sposobu prowadzenia, jak również doceniana jest wyjątkowa specyfika zbiorów naszego Muzeum.

Przygotowała Małgorzata Minchberg – Kierownik Działu Edukacji i Wystaw


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie