O muzeum

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa powołane zostało 1 lipca 1983 roku. Z uwagi na połączenie tematyki łowieckiej z jeździecką stanowi unikat w skali kraju. Muzeum mieści się w dwu zabytkowych budynkach na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie: „Koszarach Kantonistów” i „Stajni Kubickiego” .

Głównym celem istnienia Muzeum, oprócz działań wynikających z Ustawy o muzeach t.j. gromadzenie, katalogowanie i naukowe opracowywanie, przechowywanie, zabezpieczanie i konserwacja zabytków, jest popularyzacja wiedzy o tematyce przyrodniczej, łowieckiej, hipologicznej oraz historycznej poprzez organizację wystaw stałych, ekspozycji czasowych i innego typu imprez kulturalnych oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych w oparciu o prezentowane zbiory.

Dodatkowe obszary aktywności Muzeum to opracowywanie wydawnictw tematycznie związanych z prowadzoną działalnością, udostępnianie zainteresowanym bogatego zbioru bibliotecznego, organizowanie na terenie muzeum zabaw urodzinowych dla dzieci oraz imprez okolicznościowych, a także wykonywanie i sprzedaż kopii obrazów z własnych zbiorów. Muzeum odwiedza rocznie ok. 30 tys. osób, z czego połowę stanowią grupy młodzieży szkolnej. Pozostała część to osoby indywidualne (w tym m.in. rodziny odwiedzające Łazienki Królewskie w czasie wolnym, goście wernisaży, pasjonaci i „przyjaciele” Muzeum oraz turyści zagraniczni). Zbiory Muzeum liczą ponad 10 tysięcy eksponatów i są podzielone pomiędzy trzy działy merytoryczne: dział przyrodniczo – łowiecki, dział sztuki i dział hipologii.

Nagrody, medale i wyróżnienia przyznane Muzeum:

 

  • 1993: Medal Świętego Huberta za zasługi w pielęgnowaniu tradycji łowieckiej.
  • 1997: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku 1997, Wyróżnienie w kategorii „Dokonania z zakresu organizacji”.
  • 2001: Nominacja do nagrody Europejskie Muzeum Roku 2001 – w konkursie organizowanym przez Forum Muzeów Europejskich.
  • 2003: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2003: I nagroda w kategorii Wystawy przyrodnicze, techniczne i medyczne za organizację wystawy „Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę! Sztuka rusznikarska XVI-XX wieku”.
  • 2004: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2004: Wyróżnienie w kategorii „Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne” za program promocji Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
  • 2016: Konkurs Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA: 1 miejsce w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana w 2015 roku” – wystawy przygotowane przez większe muzea za wystawę „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”

 

Zasłużeni


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie