"I Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska"

5-7 sierpnia 2016

Blisko 30 zaprzęgów uczestniczyło w zawodach zorganizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, firmę Doruch Powozy, Muzeum Powozów Galowice, Gminę Koszęcin oraz Nadleśnictwo Koszęcin.

Atrakcją dla wielu był występ gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, inni korzystali z możliwości podniesienia kwalifikacji podczas szkolenia dla adeptów tradycyjnego powożenia.

Jednak najważniejszy był sam konkurs, składający się tradycyjnie z 3 prób – pokazu, próby terenowej i próby zręczności. Na szczęście organizatorzy zamówili piękną pogodę.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ufundowało nagrodę za najlepszy pojazd historyczny oraz książki, które wręczał dr Tadeusz Kołacz (jeden z sędziów konkursu) w towarzystwie wicedyrektora MŁiJ Stefana Olecha.

Oko cieszyło bogactwo i różnorodność ekwipaży – single, pary, trójka i czwórki, zaprzęgi wyjazdowe, spacerowe, regionalne, konie od haflingerów, przez półkrewki (w tym mocna reprezentacja ślązaków), aż do koni zimnokrwistych. Te ostatnie robiły duże wrażenie nie tylko dzięki wspaniałej pracy w zaprzęgu i porozumieniu z powożącym, ale i ogromnej energii.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Justyna Przyborowska, której jako luzak pomagał małżonek, powożąca parą zaprzężoną do milorda renomowanej firmy powoźniczej Schustala, filia w Raciborzu. Zaprzęg reprezentował barwy Muzeum i Stadniny M.K.Szuster.

Na widzach największe wrażenie zrobiła uroda zaprzęgu podhalańskiego Macieja Gąsienicy-Sieczki. Gdyby, zamiast pięknych koni rasy śląskiej, w stylu krakowskim wystąpiła para rasy małopolskiej podobnej maści, i ja oddałbym głos na ten zaprzęg.

tekst i zdjęcia Hanna Łysakowska

zdjęcie zwyciężczyni – Karol Rzeczycki

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami

22 522 66 30 - sekretariat