Co wiemy o grzybach?
12 września - 12 listopada 2017

Po raz kolejny Muzeum zorganizowało wystawę podnoszącą świadomość ekologiczną i zdrowotną dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wystawie towarzyszyły zajęcia edukacyjne, które uświadamiały że grzyby oprócz wspaniałych doznań smakowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Jedyną skuteczną metodą, aby uchronić się przed groźnym lub śmiertelnym zatruciem grzybami, jest poznanie najważniejszych grzybów jadalnych i podobnych do nich, grzybów trujących
Grzyby jadalne to grzyby produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki, boczniaki).

Grzyby jadalne niejednokrotnie łatwo jest pomylić z bardzo podobnymi grzybami niejadalnymi lub wręcz trującymi (często śmiertelnie!). Dlatego należy się nauczyć dobrze je rozpoznawać, w czym pomocne są m.in. wystawy cykliczne oraz zajęcia edukacyjne organizowane w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Zaleca się zbieranie grzybów z rurkami, gdyż nie ma wśród nich grzybów śmiertelnie trujących. Mogą one spowodować co najwyżej zaburzenia pokarmowe.

Na wystawie można było poznać najbardziej cenione i popularne grzyby: borowiki, podgrzybki i koźlarze, rydze, pieprzniki, czubajki, gąski i opieńki. Cenną informacją były różnice i podobieństwa niektórych gatunków grzybów niebezpiecznie trujących do zbieranych grzybów jadalnych.

To zaledwie część informacji, które można było otrzymać uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych towarzyszących wystawie cyklicznej „Co wiemy o grzybach?”. Wystawa trwała od 12 września do 12 listopada 2017 r. w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Ekspozycji towarzyszyły zajęcia edukacyjne:
„Przygoda z grzybami”
„Co wiemy o grzybach?”
„W królestwie grzybów”
„Grzyby to niezwykłe organizmy”

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami

22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl