Aktualności

Antoniny po Pożodze
3 czerwca - 31 sierpnia 2016

Od 3 czerwca do 31 sierpnia 2016 r. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa będzie prezentować wystawę pt. „Antoniny po Pożodze” przygotowaną przez Teresę i Wrzesława Żurawskich.

Wystawa udostępniana wcześniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, w  Warszawie otrzymała nową oprawę plastyczną i została wzbogacona o obiekty pochodzące z kolekcji Marka Potockiego.

Będzie opowiadać o dziejach jednej z największych kresowych rezydencji,  Antoninach położonych na Wołyniu, należącej do  Józefa i Heleny Potockich, w czasach jej  świetności, aż po zagładę w 1919 r., dokonaną podczas przewrotu bolszewickiego.

Antoniny słynęły z bogactwa, nowoczesnej gospodarski rolno – przemysłowej prowadzonej na 41 folwarkach,  ekskluzywnych polowań konnych par force, elitarnej hodowli koni orientalnych. Antoniński ogier arabski Skowronek sprzedany do Anglii, zrobił światową karierę. Znają jego imię hodowcy koni arabskich na całym świecie.

O Antoninach zawsze pisano z wielkim podziwem. Przybyły do nich w 1902 r.  Stefan Bojanowski w swej relacji opisuje luksusowe stajnie, ogromne wozownie, a nich kilkadziesiąt eleganckich zbytkowych powozów, bogate uprzęże, liczną pałacową i stajenną służbę, sfory psów, 157 koni. Bojanowski będąc oprowadzany po rezydencji spotkał się oko w oko z afrykańskim lwem, który podszedł do niego w towarzystwie uroczego foxterierka …

Liczne konie zaprzęgowe i wierzchowe były utrzymywane w Antoninach na potrzeby administrowania wielkim majątkiem, obsługi licznych gości, także wspomnianych ekskluzywnych polowań par force. W 1911 r. całe wydanie jedenastego numeru pisma „Wieś Ilustrowana” prawie w całości zostało poświęcone rezydencji Potockich. Autor artykułu K. Laskowski pisał – „Ktoś powiedział, że Antoniny, to niby cząstka Anglii, rzucona jakimś cudem na południe Rusi. I zaprzeczyć nie można”.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia archiwalne i współczesne obiektów, które w Antoninach ocalały. Przetrwały do dziś, choć w formie zdewastowanej. Poznamy także te, które zachowały się już tylko na archiwalnej fotografii. Zostały po nich wiejące pustką miejsca. Jednym z nich jest obszar po pałacu Potockich, który w 1919 r. został spalony, po czym doszczętnie rozebrany.


 

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami i wystawami


22 522 66 30 - sekretariat
e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl

ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
Zobacz na mapie